EuroFundusze w Krotoszynie - Blogowa Mapa przemian: "Wiele potrafimy - chętnie pomożemy!" - wywiad

piątek, 9 listopada 2012

"Wiele potrafimy - chętnie pomożemy!" - wywiad

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie realizował projekt unijny pt. „Wiele potrafimy - chętnie pomożemy!”- warsztaty aktywizacji społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Poniżej przedstawiamy wywiad z dyrektorem tej placówki, panią Darią Rakowiecką - Nowacką, która przybliżyła nam szczegóły tego osiągnięcia.

    Jak długo trwał projekt i dla kogo był przeznaczony?
    Rozpoczął się 01.03.2010r., a zakończył 29.02.2012r. Uczestniczyło w nim 89 osób w wieku od 15 do 65 lat. Była to młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie w liczbie 48, także młodzież i dorośli z Domu Pomocy Społecznej w Zdunach (13), z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krotoszyna i Łagiewnik (24) oraz inne osoby niepełnosprawne (3).

Jakie działania zostały podjęte?
Przeprowadziliśmy warsztaty z hipoterapii, arteterapii, kulinarne, turystyczno - krajoznawcze, teatralno- muzyczne oraz z integracji sensorycznej.

    Na czym polega hipoterapia i dlaczego jest ważna dla osób niepełnosprawnych?
    Jest to jedna z metod rehabilitacji. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej mogliśmy zakupić 2 konie, profesjonalny ogrzewany namiot do hipoterapii, karmę, a także opłacić opiekę weterynaryjną. Namiot pozwolił nam na prowadzenie zajęć w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzieci i młodzież wspaniale odnajdują się na zajęciach. Jest to dla nich nie tylko rehabilitacja, ale również nauka odpowiedzialności i systematyczności.

    Czy w ramach warsztatów turystyczno - krajoznawczych organizowane są wyjazdy poza ośrodek?
    Tak, byliśmy nad morzem oraz w górach. Wycieczki te były możliwe dzięki zakupowi niezbędnego sprzętu, m.in.: kurtek, profesjonalnych butów, namiotów, śpiworów, rowerów itd. Uczestnicy mogli poznać kraj oraz nauczyć się samodzielności, współpracy,  jak również zachowania na drodze.

    Co dzieci zyskują poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralno - muzycznych?
    Wykorzystanie technik teatralnych pozwala na ćwiczenie wymowy, koordynacji wzrokowo - ruchowej, wyobraźni oraz orientacji przestrzennej. Niezbędne do tych zajęć są profesjonalne stroje, sprzęt nagłaśniający i oświetlenie. Wszystko mogliśmy zakupić w ramach tego projektu. Uczestnicy dzięki temu wyrażają się artystycznie i tanecznie.

    Jakie znaczenie mają warsztaty kulinarne?
    Uczestnicy uczą się samodzielnego podejmowania decyzji, radzenia sobie z nowymi wyzwaniami, wykorzystywania swoich możliwości. Zakup sprzętu gospodarstwa domowego ułatwia im rozwijanie swoich zainteresowań.

    Na czym polegają warsztaty z integracji sensorycznej?
    Dzięki temu działaniu mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów - rozpoznając je, segregując, interpretując i integrując ze sobą - odpowiada adekwatną reakcją. Jest to więc integracja wrażeń zmysłowych, by mogły być użyte w celowym działaniu.

    Jaki był całkowity koszt inwestycji?
    Łączny budżet projektu wynosił 1 054 790,44 zł, całość została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

    Czy organizacja powyższych warsztatów byłaby możliwa bez dotacji z Unii Europejskiej?
    Jak widać koszty związane z prowadzeniem tych zajęć są bardzo duże, a większość rodzin nie może sobie pozwolić na takie wydatki. Dzięki funduszom europejskim uczestnicy warsztatów mają szanse na usprawnienie intelektualne, zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych, wzrost samodzielności i odpowiedzialności, a co za tym idzie przygotowanie do dojrzałego życia. 


Poniżej zamieszczamy zdjęcia z realizacji projektu. 
    

           






Dziękujemy kadrze pedagogicznej ośrodka za udzielenie nam informacji.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Promocja Krotoszyna